Varia

19 czerwca 2007 r. Jeden z obrazów z serii lilii wodnych Moneta sprzedano za 18,5 miliona funtów na aukcji Sotheby's w Londynie. W dniu 24 czerwca 2008 r. inny Le Bassin Aux Nymphéas, sprzedano za prawie 41 milionów funtów w domu aukcyjnym Christie's w Londynie.


***

Wśród 10 najdrożej sprzedanych obrazów 2012 roku znalazł się namalowany w 1905 roku obraz Claude'a Moneta, przedstawiający jego sztandarowy temat, czyli lilie wodne. Obraz licytowano 7 listopada w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku i sprzedano za 43,8 miliona dolarów. Zajął 9 miejsce.


***


W dniu 6 maja 2014 r. Jeden z obrazów Lilii wodnych został sprzedany w aukcji w Christie's w Nowym Jorku za 27 milionów dolarów.


***


W czerwcu 2014 roku jedną z lilii wodnych, Nymphéas, sprzedano za 54 miliony USD na aukcji Sotheby's w Londynie.

***


-----------------------------------
Dzieło Claude'a Moneta przedstawiające swoje rodzinne miasto Le Havre i uznawane za dające początek impresjonizmowi wraca do tego leżącego na północy Francji miasta portowego, pierwszy raz od czasu namalowania Bardzo staranie zabezpieczone przeniesienie "Impression, Sunrise" jest częścią obchodów 500 lecia miasta. Jest wypożyczone przez muzeum w Paryżu by wisieć w muzeum MuMa w Le Havre do 8 października 2017. "Impresja, Wschód słońca " będzie wisieć obok innych prac mistrzów, w tym J.M.W. Turner na wystawie zatytułowane "Impression(s) soleil.".

Artykuł został zmodyfikowany 2019