Impresja wschód słońca - opis

Impression, soleil levant -

- obraz ten o wymiarach 48 × 63 cm dał nazwę ruchowi impresjonistycznemu. W pierwotnej wersji miał nosić nazwę "Marine". Datowany 1872, w rzeczywistości namalowany w 1873 roku z okna hotelu "Amiraute", jego przedmiotem jest port w Hawrze we Francji, widziany o wschodzie słońca, w chwili pełnej uroku i spokoju, malowany bardzo luźnymi pociągnięciami pędzla, które sugerują zamiast wyznaczać.Sylwetki statków potwierdzają zainteresowanie impresjonistów nauką i techniką. Monet wyjaśnił później tytuł :
"Krajobraz jest tylko wrażeniem (impresją) i to chwilowym, stąd to etykieta, która została nam dana ze względu na mnie. Wysłałem rzecz zrobioną w Hawrze, z mojego okna, słońce w mgle i kilka masztów łodzi na pierwszym planie ....Poprosili mnie o tytuł do katalogu, tak naprawdę to nie mógł być - widok Le Havre, więc powiedziałem: Dajcie wrażenie(impresję)."


W kompozycji przeważa barwa pomarańczowa. Warstwa farby jest tak cienka, że fragmentami widać podkład. W partii słońca jest najgrubsza warstwa farby. Niebo namalowane zostało błękitem przemieszanym z bielą. Delikatne plamy koloru wyraźnie zaznaczają kształty przedmiotów.
W Impresji widoczne są wpływy malarstwa Williama Turnera i Johna Constable'a. Obraz był pokazany w 1874 roku w czasie pierwszego pokazu niezależnej sztuki, teraz nazywanego - impresjonistów . Krytyk Louis Leroy, zainspirowany tytułem obrazu, nazwał swoją wrogą recenzję wystawy: Wystawa impresjonistów - tym samym nieświadomie nazywając nowy ruch artystyczny. Pisał:
"Wrażenie - byłem tego pewny. Ja tylko wmawiam sobie, że skoro jestem pod wrażeniem, to musi być w nim pewne wrażenie ... i co za wolność, co za jakość wykonania! Tapeta w stanie embrionalnym jest bardziej gotowa niż ten pejzaż morski."
Obraz znajduje się w Musée Marmottan w Paryżu.